Permanente link
Naar de actuele versie van de regeling
http://lokaleregelgeving.overheid.nl/CVDR739728
Naar de door u bekeken versie
http://lokaleregelgeving.overheid.nl/CVDR739728/2
Deze regeling is juridisch onderdeel van Omgevingsplan gemeente Brummen.
Geldend van 06-06-2025 t/m heden
Voorrangsbepaling
- 1
In aanvulling op of in afwijking van de regels in het omgevingsplan van de gemeente Brummen gelden de onderstaande voorbeschermingsregels voor de gronden die op de kaart Gronden voormalige papierfabriek De Hoop te Eerbeek als regelingsgebied zijn aangeduid.
- 2
Voor zover de regels van het omgevingsplan activiteiten toestaan die niet in overeenstemming zijn met de onderstaande voorbeschermingsregels, gelden de navolgende voorbeschermingsregels. De onderstaande voorbeschermingsregels gaan dus vóór de regels van het omgevingsplan.
Hoofdstuk 1 Algemene bepalingen
Artikel 1.1 Begripsbepalingen
De begrippen staan omschreven in Bijlage A bij dit voorbereidingsbesluit.
Hoofdstuk 2 Voorbeschermingsregels
Artikel 2.1 Verbod wijziging gebruik en bouwwerken
- 1
Het is verboden zonder omgevingsvergunning van Gedeputeerde Staten:
te wijzigen.
- 2
Gedeputeerde Staten weigeren de omgevingsvergunning bedoeld in het eerste lid als de gevraagde activiteiten de gronden minder geschikt maken voor de nieuwe functies.
- 3
Het eerste lid is niet van toepassing op:
- a.
wijzigingen die het gevolg zijn van een aanschrijving in het kader van bestuursrechtelijke handhaving;
- b.
normaal onderhoud en beheer van gronden en bouwwerken.
- a.
Bijlage A Begripsbepalingen
- Nieuwe functies
-
Een combinatie van in ieder geval de functies onder 1 en 2:
1. gesloten distributie systeem en smart energy hub met een batterijenpark voor de papier- en kartoncluster in Eerbeek en Loenen, bestaande uit de papier- en kartonfabrieken in Eerbeek en Loenen en Industriewater Eerbeek en;
2. natuur- en landschapsverbetering met onder andere een bovengrondse Eerbeekse beek in een natuurlijke omgeving met oog voor de ecologische waarde van de beek.
en verder:
3. eventueel stikstofarme bedrijven;
4. en de bij de functies onder 1, 2 en 3 behorende voorzieningen zoals ontsluiting, landschappelijk inpassing en eventuele milieumaatregelen.
- Normaal onderhoud en beheer
-
Het onderhoud en beheer, dat gelet op:
1. onderhoud en veiligheid of
2. het functioneel geschikt houden van machines en apparaten
noodzakelijk is.
Bijlage B Overzicht informatieobjecten
- Gronden voormalige papierfabriek De Hoop te Eerbeek
-
/join/id/regdata/pv25/2025/locatiegroep_2f1687b7767b4c1dab1a95cf33d64238/nld@2025‑05‑22;1
Toelichting
Algemene toelichting
1. Inleiding
In 2023 stopte papierfabriek De Hoop aan de Harderwijkerweg 41 in Eerbeek. De aandelen van de fabriek zijn sinds 2024 eigendom van DS Smith (DSS). De naam van de fabriek is nu DS Smith De Hoop B.V. DSS is ook eigenaar van de golfkartonfabriek DS Smith Packaging (Packaging), die naast papierfabriek De Hoop ligt.
Op het fabrieksterrein van papierfabriek De Hoop zijn er, behalve gebouwen, machines en installaties van de papierfabriek, ook een 150 kV-aansluiting van TenneT en een warmtekrachtinstallatie.
Packaging gebruikt al sinds jaren een deel van het fabrieksterrein van papierfabriek De Hoop aan de Harderwijkerweg 41. Ook in de toekomst wil Packaging een deel gebruiken.
Het fabrieksterrein van papierfabriek De Hoop heeft in het omgevingsplan van de gemeente Brummen een bedrijfsbestemming voor een papier- en kartonfabriek met een productiecapaciteit van 15 ton/uur of meer. De gronden langs de Wethouder Sandersstraat hebben in het omgevingsplan een verkeersbestemming.
De provincie is voornemens om op een deel van de gronden van papierfabriek De Hoop een herontwikkeling in gang te zetten die bijdraagt aan de doelen op het gebied van vestigingsklimaat, leefbaarheid, duurzaamheid en stikstofreductie. Om deze doelen te realiseren zal voor een deel van de gronden van papierfabriek De Hoop een projectbesluit worden voorbereid.
2. Gebied
Het gebied waarop dit voorbereidingsbesluit betrekking heeft (hierna: het regelingsgebied) omvat een deel van het fabrieksterrein van papierfabriek De Hoop en gronden langs de Wethouder Sandersstraat. Niet het hele fabrieksterrein van papierfabriek De Hoop is in het regelingsgebied opgenomen. Packaging wil een deel van het fabrieksterrein gebruiken voor haar eigen bedrijf. Het voorbereidingsbesluit gaat niet over het deel van de gronden dat DS Smith Packaging nu en in de toekomst als fabrieksterrein voor haar bedrijf wil gaan gebruiken.
3. Nieuwe functies gronden papierfabriek De Hoop
Binnen het samenwerkingsprogramma Eerbeek-Loenen 2030 werken de provincie, de gemeente Brummen, het waterschap Vallei en Veluwe en de Industriekern Eerbeek-Loenen (IKEL) samen met inwoners aan het evenwicht tussen vestigingsklimaat, leefbaarheid en duurzaamheid.
De provincie richt zich op het uitvoeren van het samenwerkingsprogramma Eerbeek-Loenen 2030. Ook richt de provincie zich op minder stikstofuitstoot en minder netcongestie.
Herontwikkeling van de gronden van papierfabriek De Hoop is een unieke kans voor het behalen van de doelen van het samenwerkingsprogramma Eerbeek-Loenen 2030, voor minder stikstofuitstoot en minder netcongestie. De nieuwe functies, waaronder een gesloten distributiesysteem (GDS) en smart energy hub (SEH) met batterijenpark voor de hele papier- en kartoncluster, leiden tot verduurzaming van de papier- en kartoncluster, minder stikstofemissie en minder netcongestie. De gronden van papierfabriek De Hoop zijn bij uitstek geschikt voor een GDS en SEH met batterijenpark omdat daar een aansluiting op het netwerk van TenneT is die nodig is voor het GDS en de SEH met batterijenpark. Elders in Eerbeek en Loenen en omgeving is er niet zo’n aansluiting.
De papier- en kartoncluster bestaat uit de papier- en kartonfabrieken in Eerbeek en
Loenen en Industriewater Eerbeek, dat het afvalwater van papier- en kartonfabrieken
zuivert.
Een GDS is een energienet voor meerdere bedrijven samen met één aansluiting op het
netwerk van TenneT, zonder tussenkomst van de netbeheerder. Bij een SEH met batterijenpark
is er daarnaast opslag van (in de omgeving opgewekte) energie.
Met de herontwikkeling van papierfabriek De Hoop voor onder andere een GDS en SEH met batterijenpark voor de hele papier- en kartoncluster, in plaats van een papierfabriek, is er minder uitstoot op de gronden van papierfabriek De Hoop. Ook is er minder uitstoot op de terreinen van de andere papier- en kartonfabrieken en Industriewater Eerbeek elders in Eerbeek en Loenen en van andere bedrijven in de keten door dat die fabrieken en bedrijven door de aansluiting op het GDS en de SEH energie beschikbaar hebben voor elektrificatie. Het GDS en SEH met batterijenpark hebben dus op meer plekken effect ofwel er ontstaat een multipliereffect.
Tot de nieuwe functies behoren behalve een GDS en SEH met batterijenpark in ieder geval natuur- en landschapsverbetering. Voor zover er dan nog ruimte over is behoren stikstofarme bedrijven tot de mogelijkheden. Stikstofarme bedrijven zijn bedrijven met een beperkte uitstoot van stikstof, bijvoorbeeld alleen stikstofuitstoot van het verkeer van en naar die bedrijven.
4. Noodzaak voorbeschermingsregels
Het voorbereidingsbesluit heeft tot gevolg dat in het regelingsgebied van dit besluit het verboden is om zonder omgevingsvergunning het gebruik van gronden en bouwwerken en de bouwwerken te wijzigen. Provinciale Staten vinden deze beperkingen noodzakelijk om te voorkomen dat het regelingsgebied minder geschikt wordt voor de gewenste nieuwe functies. De regels van dit voorbereidingsbesluit zorgen ervoor dat er geen activiteiten plaatsvinden die de nieuwe functies belemmeren. Provinciale Staten willen voorkomen dat er een nieuwe papier- en kartonfabriek komt, gelet op de gewenste nieuwe functies. Daarvoor is het voorbereidingsbesluit het aangewezen instrument, omdat er geen andere instrumenten zijn waarmee de provincie hetzelfde kan bereiken.
5. Duur voorbereidingsbesluit
De voorbeschermingsregels vervallen na 1 jaar en 6 maanden of eerder als binnen die periode een projectbesluit of instructie inwerking is getreden.
Artikelgewijze toelichting
Hoofdstuk 2 Voorbeschermingsregels
Geen toelichting.
Artikel 2.1 Verbod wijziging gebruik en bouwwerken
In artikel 2.1 staat dat het verboden is om zonder omgevingsvergunning gebruik van
gronden en bouwwerken en bouwwerken te wijzigen.
Bestaand gebruik en bestaande bouwwerken blijven toegestaan, maar elke andere vorm
van gebruik of elk ander bouwwerk is zonder omgevingsvergunning van Gedeputeerde Staten
verboden.
Gedeputeerde Staten weigeren zo’n omgevingsvergunning als de activiteiten de gronden
minder geschikt maken voor de gewenste nieuwe functies. Dat betekent bijvoorbeeld
dat Gedeputeerde Staten geen vergunning verlenen voor activiteiten die de realisatie
van de nieuwe functies moeilijker maken. Gedeputeerde Staten verlenen wel vergunning
voor tijdelijk gebruik, die de beoogde ontwikkeling niet in de weg staat.
In bijlage A staat wat die nieuwe functies zijn.
Het verbod in artikel 2.1 eerste lid geldt niet voor wijzigingen van gebruik en bouwwerken die nodig zijn door bestuursrechtelijke handhaving. Ook geldt het verbod niet voor normaal onderhoud en beheer van gronden en bouwwerken.
Ziet u een fout in deze regeling?
Bent u van mening dat de inhoud niet juist is? Neem dan contact op met de organisatie die de regelgeving heeft gepubliceerd. Deze organisatie is namelijk zelf verantwoordelijk voor de inhoud van de regelgeving. De naam van de organisatie ziet u bovenaan de regelgeving. De contactgegevens van de organisatie kunt u hier opzoeken: organisaties.overheid.nl.
Werkt de website of een link niet goed? Stuur dan een e-mail naar regelgeving@overheid.nl