Permanente link
Naar de actuele versie van de regeling
http://lokaleregelgeving.overheid.nl/CVDR716528
Naar de door u bekeken versie
http://lokaleregelgeving.overheid.nl/CVDR716528/2
Regeling vervalt per 01-01-2029
Subsidieregeling verduurzamen gemeentelijke monumenten Den Haag 2024
Geldend van 15-06-2025 t/m 31-12-2028
Intitulé
Subsidieregeling verduurzamen gemeentelijke monumenten Den Haag 2024Toelichting
Met deze subsidieregeling wil Den Haag een bijdrage leveren aan het zetten van stappen in de verduurzaming van gemeentelijke monumenten en het realiseren van een eerlijke energietransitie in Den Haag. Eigenaren van Haagse gemeentelijke monumenten worden direct ondersteund in de kosten die ze maken om de monumenten die in gebruik zijn als woning te isoleren.
Besluitvorming
Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Den Haag,
gelet op artikel 5 van de Algemene subsidiesubsidieregeling Den Haag 2020,
besluit vast te stellen de navolgende Subsidieregeling verduurzamen gemeentelijke monumenten Den Haag 2024:
Hoofdstuk 1 Algemene bepalingen
Artikel 1:1 Begripsomschrijvingen
In deze subsidieregeling wordt verstaan onder:
- ANBI-status: |
status als Algemeen Nut Beogende Instelling als bedoeld in artikel 5b van de Algemene wet inzake rijksbelastingen; |
- ASV: |
Algemene subsidieverordening Den Haag 2020; |
- Awb: |
Algemene wet bestuursrecht; |
- biobased milieuvriendelijk isolatiemateriaal: |
isolatiemateriaal waarvan ten minste 70% van de massa bestaat uit biobased materiaal als bedoeld in de EN16575:2014, zoals blijkt uit de materiaalsamenstelling van het product genoemd in de environmental product declaration van de fabrikant en met een maximale milieukostenindicator van 0,85, genoemd in de categorie 1-kaart als bedoeld in de Nationale Milieudatabase van het betreffende product, bij een Rd-waarde van 3,5 m2K/W; |
- dak-, vloer- en gevelisolatie- instructiebladen: |
door de gemeente opgestelde en verstrekte bladen met instructies, toe te passen materialen en voorwaarden voor het aanbrengen van de daarin beschreven isolatie op of aan daken, onder begane grondvloeren en op of aan gevels; |
- eigenaar: |
natuurlijk persoon die in de kadastrale registers als eigenaar van een woning, zijnde opstaller, erfpachter, vruchtgebruiker of gerechtigde tot een appartementsrecht als genoemd in artikel 5:106 van het Burgerlijk Wetboek, staat ingeschreven; |
- gemeentelijk erfgoedregister: |
register als bedoeld in artikel 3:16, derde lid, van de Erfgoedwet; |
- gemeentelijk monument: |
monument als bedoeld in artikel 1.1 van de Erfgoedwet, dat is ingeschreven in het gemeentelijk erfgoedregister; |
- glasisolatie: |
aanbrengen van een glaspakket met een gegeven U-waarde; |
- kier- en tochtdichting-instructiebladen: |
door de gemeente opgestelde en verstrekte bladen met instructies, toe te passen materialen en voorwaarden voor het aanbrengen van de daarin beschreven maatregelen ter beperking van warmteverlies door ongewenste tocht en andere luchtstromen door openingen en kieren bij ramen, deuren en andere te openen delen aan de buitenzijde van het gebouw; |
- omgevingsvergunning: |
vergunning als bedoeld in artikel 1:1, van de Omgevingswet voor een activiteit met betrekking tot een gemeentelijk monument; |
- VvE: |
Vereniging van Eigenaars, rechtspersoon als bedoeld in artikel 5:124 Burgerlijk Wetboek; |
- woning: |
woning als bedoeld in artikel 7:234 van het Burgerlijk Wetboek. |
Artikel 1:2 Toepassingsbereik
Deze subsidieregeling is van toepassing op de verstrekking van subsidies door het college voor de in artikel 1:4 bedoelde activiteiten.
Artikel 1:3 Doel van de subsidie
- 1.
Het doel van de subsidie is het stimuleren van woningeigenaren, VvE’s en organisaties met een ANBI-status om gemeentelijke monumenten beter te isoleren en daarmee een bijdrage te leveren aan de vermindering van de CO2 uitstoot.
- 2.
Het achterliggende maatschappelijke doel van de subsidieregeling is een klimaat neutrale stad in 2030.
Artikel 1:4 Activiteiten
De subsidie wordt uitsluitend verstrekt voor:
-
a. het aanbrengen van dak-, vloer- en gevelisolatie conform de dak-, vloer- en gevelisolatie-instructiebladen;
-
b. het aanbrengen van kier- en tochtdichting bij ramen, deuren en te openen delen conform de kier- en tochtdichting-instructiebladen; of
-
c. het plaatsen van isolatieglas;
in een woning of delen van een woning die is aangewezen als een gemeentelijk monument in Den Haag of een ruimte met een woonfunctie die onderdeel is van een gemeentelijk monument in Den Haag.
Artikel 1:5 Doelgroep
Subsidie wordt uitsluitend verstrekt aan:
-
a. eigenaren die een woning of delen van een woning die is aangewezen als een gemeentelijk monument in Den Haag, zelf in gebruik hebben of aan een andere particulier in gebruik hebben gegeven of hebben verhuurd;
-
b. organisaties met een ANBI-status die een ruimte met een woonfunctie die onderdeel is van een gemeentelijk monument in Den Haag, verhuren aan een particulier;
-
c. VvE’s.
Artikel 1:6 Kosten die voor subsidie in aanmerking komen
- 1.
De subsidie heeft uitsluitend betrekking op de redelijkerwijs gemaakte kosten die naar het oordeel van het college direct zijn verbonden met en noodzakelijk zijn voor de uitvoering van een activiteit als bedoeld in artikel 1:4.
- 2.
Voor subsidie in aanmerking komen kosten uit eigen arbeid tot een maximum van € 20,- per uur, en met een maximum van € 600,- per verduurzamingsmaatregel als bedoeld in artikel 1:7, eerste lid.
- 3.
In aanvulling op artikel 1:4 komen aanvragen voor glasisolatie die niet aan de minimaal vereiste isolatiewaarde als bedoeld in artikel 1:7, eerste lid, onder e en f, voldoen alsnog voor subsidie in aanmerking als:
a. uit de omgevingsvergunning blijkt dat de vereiste isolatiewaarde niet haalbaar is vanwege het behoud van cultuurhistorische onderdelen; en
b. uit een berekening blijkt dat de hoogst haalbare isolatiewaarde, binnen de beperkingen van het behoud, wel wordt bereikt.
Artikel 1:7Hoogte van de subsidie
- 1.
Een subsidie bedraagt maximaal 50% van de werkelijke kosten met een bedrag per verduurzamingsmaatregel van:
a. € 30,- per m² voor dakisolatie;
b. € 20,- per m² voor vloerisolatie, uitgezonderd kruipruimte bodemisolatie;
c. € 10,- per m² voor kruipruimte bodemisolatie;
d. € 30,- per m² voor binnengevelisolatie;
e. € 100,00 per m² voor glasisolatie met een U waarde van 1,2 tot en met 2,0 W/(m2*K);
f. € 200,- per m² voor glasisolatie met een U waarde < 1,2 W/(m2*K);
g. € 285,- per raam, deur en ander te openen deel in de gebouwschil voor kier- en tochtdichting.
- 2.
Een subsidie bedraagt maximaal € 20.000,- per gemeentelijk monument of € 50.000,- per VvE.
- 3.
De bedragen in het eerste en tweede lid worden met 25% verhoogd indien bij het uitvoeren van de activiteiten gebruik wordt gemaakt van biobased milieuvriendelijk isolatiemateriaal.
Artikel 1:8 Subsidieplafond
Voor subsidieverlening op grond van deze regeling geldt voor de periode van 1 februari 2024 tot en met 31 december 2026 een subsidieplafond van € 293.000,00 per jaar.
Artikel 1:9 Wijze van verdeling
- 1.
Honorering van aanvragen die in aanmerking komen voor subsidie en die niet worden geweigerd, vindt plaats in volgorde van indiening bij het college, totdat het voor de betrokken subsidie vastgestelde subsidieplafond is bereikt.
- 2.
Als de aanvrager krachtens artikel 4:5 van de Awb de gelegenheid heeft gehad de aanvraag aan te vullen, geldt als datum van indiening van de aanvraag de datum waarop de aanvraag volledig is aangevuld.
Hoofdstuk 2 Aanvraag subsidie en termijnen
Artikel 2:1 Aanvraag subsidie
- 1.
Onverminderd artikel 8, tweede en derde lid, van de ASV legt de woningeigenaar die een woning zelf in gebruik heeft of aan een andere particulier in gebruik heeft gegeven of heeft verhuurd en de organisatie met een ANBI-status de volgende gegevens over:
a. een offerte of factuur van de aannemer met een specificatie van de toe te passen of toegepaste materialen als het werk door een aannemer wordt uitgevoerd;
b. een offerte of factuur van de aan te schaffen of aangeschafte materialen, urenverantwoording en andere noodzakelijk te maken kosten als het werk in eigen beheer wordt uitgevoerd;
c. een foto van de situatie vóór het aanbrengen of plaatsen van de isolatie van elke plek waar de isolatie wordt aangebracht of geplaatst;
d. een afschrift van de verleende omgevingsvergunning of een afschrift van de verklaring van het college dat de werkzaamheden zonder omgevingsvergunning kunnen worden uitgevoerd; en
e. een kopie van een bankafschrift of een ander document op naam van de aanvrager met vermelding van het IBAN-nummer.
- 2.
In aanvulling op het eerste lid legt de VvE de volgende gegevens over:
a. een overzicht van de VvE met het aantal appartementen en de adressen daarvan;
b. een VvE besluit, waaruit blijkt dat de VvE instemt met de uit te voeren activiteiten;
c. een recent uittreksel van de Kamer van Koophandel waaruit blijkt dat de aanvrager rechtsgeldig vertegenwoordiger is van de VvE of een getekende volmacht van het bestuur, waaruit blijkt dat de aanvrager gemachtigd is de aanvraag namens de VvE in te dienen; en
d. de oprichtingsakte als de VvE voor de eerste keer subsidie bij de gemeente aanvraagt en de balans als de subsidie wordt aangevraagd in het jaar waarin de VvE is opgericht.
- 3.
De aanvrager maakt voor de aanvraag gebruik van het door het college voor deze regeling vastgestelde digitale aanvraagformulier.
Artikel 2:2 Aanvraagtermijn
In afwijking van artikel 9, tweede lid, van de ASV wordt een aanvraag om subsidie ingediend tussen 15 juni 2025 en 31 december 2026, en:
-
a. vóór de aanvang van de activiteiten waarvoor subsidie wordt aangevraagd; of
b. indien dit redelijkerwijs niet mogelijk is, uiterlijk binnen vier weken na voltooiing van de activiteiten.
Hoofdstuk 3 Weigeringsgronden
Artikel 3:1 Weigeringsgronden
Onverminderd de artikelen 4:25, tweede lid en 4:35 van de Algemene wet bestuursrecht en artikel 11, eerste, tweede en derde lid, van de ASV kan het college de subsidie weigeren:
-
a. voor zover de aanvraag betrekking heeft op woningen, delen van woningen of ruimten die niet zijn aangewezen als gemeentelijk monument;
-
b. als de aangevraagde subsidie reeds eerder voor hetzelfde gemeentelijke monument en dezelfde werkzaamheden is verstrekt.
Hoofdstuk 4 Verplichtingen en betaling
Artikel 4:1 Verplichtingen
Onverminderd artikel 4:37 van de Awb en de artikelen 12 en 13 van de ASV, gelden voor de subsidieontvanger de volgende verplichtingen:
-
a. de subsidieontvanger is verplicht mee te werken aan de steekproefcontrole door het college om te beoordelen of de subsidie terecht is verstrekt;
b. de subsidieontvanger is verplicht binnen twee jaar na de subsidieverlening de werkzaamheden gereed te melden;
c. de subsidieontvanger begint pas met de werkzaamheden nadat de benodigde omgevingsvergunning is ontvangen en onherroepelijk is of een verklaring door de gemeente is afgegeven dat de werkzaamheden vergunningsvrij zijn.
Artikel 4:2 Bevoorschotting
Bevoorschotting vindt plaats met 90% van de verleende subsidie in één keer.
Hoofdstuk 5 Eindverantwoording en vaststelling na verlening vooraf
Artikel 5:1 Indieningstermijn aanvraag tot vaststelling
In afwijking van artikel 17, eerste lid, van de ASV dient de subsidieontvanger de aanvraag tot vaststelling in uiterlijk 12 weken nadat de activiteiten zijn verricht, maar uiterlijk op 31 december 2027.
Artikel 5:2 Wijze van verantwoorden
- 1.
De aanvrager maakt voor de verantwoording gebruik van het door het college voor deze regeling vastgestelde verantwoordingsformulier.
- 2.
In afwijking van artikel 17, vierde en vijfde lid van de ASV wordt bij het verantwoordingsformulier gevoegd:
a. als het werk door een aannemer is uitgevoerd:
1° (een kopie van) de eindfactuur van de aannemer met een specificatie van de toegepaste materialen en aantal m²;
2° een ondertekende verklaring van de aannemer dat de isolatie volgens het instructieblad of met de beoogde U-waarde is aangebracht met daarop het aantal m², het toegepaste product en de geïsoleerde delen vermeld;
b. indien het werk in eigen beheer is uitgevoerd: de gespecificeerde nota’s van aangeschafte materialen en andere noodzakelijk gemaakte kosten;
c. een foto van de situatie na het aanbrengen van de isolatie.
- 3.
De gegevens als bedoeld in het tweede lid mogen op het moment van indiening van de verantwoording niet ouder zijn dan vier maanden.
Hoofdstuk 6 Overige bepalingen
Artikel 6:1 Evaluatie
Het college evalueert deze subsidieregeling voor 31 juli 2029.
Artikel 6:2 Inwerkingtreding
Deze regeling treedt in werking met ingang van de eerste dag van de eerste maand na de datum van uitgifte van het Gemeenteblad waarin zij wordt geplaatst en vervalt met ingang van 1 januari 2029.
Artikel 6:3 Citeertitel
Deze subsidieregeling wordt aangehaald als: Subsidieregeling verduurzamen gemeentelijke monumenten Den Haag 2024.
Den Haag, 27 februari 2024
Het college van burgemeester en wethouders van Den Haag,
de secretaris,
Ilma Merx
de burgemeester,
Jan van Zanen
Ziet u een fout in deze regeling?
Bent u van mening dat de inhoud niet juist is? Neem dan contact op met de organisatie die de regelgeving heeft gepubliceerd. Deze organisatie is namelijk zelf verantwoordelijk voor de inhoud van de regelgeving. De naam van de organisatie ziet u bovenaan de regelgeving. De contactgegevens van de organisatie kunt u hier opzoeken: organisaties.overheid.nl.
Werkt de website of een link niet goed? Stuur dan een e-mail naar regelgeving@overheid.nl